Rektor

  • Senát musí být kontrolou a korektivem rektora
  • Chci rektora zastřešujícího diverzitu a studentské aktivity

Rektor jako hlava univerzity potřebuje zpětnou vazbu, i proto jsem podroboval v minulosti velké množství jeho kroků kritice, a to mnohdy i velmi důrazně (např. při diskuzi o vymáhání a odepisování několik let starých poplatků za studium, při diskuzi o stipendijním řádu nebo o nákupu elektronických informačních zdrojů, kde se výrazně upřednostňovaly zdroje relevantní pro přírodní vědy na úkor humanit). Nikdy jsem se nebál konfrontace a názorového střetu s rektorem a kriticky budu vystupovat i nadále. Vzhledem k tomu, že jak mně, tak snad i každému rektorovi, jde nakonec o společné dobro univerzity (které pochopitelně můžeme nahlížet každý jinak), tak se snažím vždy o kritiku konstruktivní. Nastanou-li nějaká selhání nebo chyby, např. nedávná kauza smlouvy se společností Home Credit International, a. s., pak hledám především cestu, jak tyto chyby - pokud možno - napravit a především jak jim předejít do budoucna. Odvolání rektora, jak v návaznosti na tuto kauzu požadovala veřejná petice, považuji za nástroj skutečně krizový a pro tento účel navíc nesystémový. Srovnám-li situaci, kdy před pár lety došlo k neúspěšnému pokusu o odvolání rektora ČVUT (kde na základě mně známých skutečností bych se k takovému kroku přikláněl také), a situaci naši, pak tu přiměřenost vidím jinde. Nehledě k tomu, že bez nastavení transparentních pravidel, o něž usiluji, by klidně mohl selhat rektor další. To neznamená, že bych jakkoli snižoval nároky na morální a osobnostní kvality rektora, naopak v případě všech chyb budu požadovat reflexi, a to jsem činil i v minulosti. Rektor je sice primárně manažer, od něhož chceme, aby univerzitě zajistil dobré podmínky pro práci a studium a přinesl jí co nejvíce peněz, v čemž si myslím, že je současný rektor poměrně úspěšný, ale zároveň tato manažerská stránka věci nesmí převážit nad vzájemným respektem, tolerancí a podporou směřovanou ve prospěch celého společenství. Je nepochybným úkolem akademického senátu, aby rektora korigoval.

Jedním z nejdůležitějších úkolů senátu je pochopitelně volba rektora, která - nestane-li se něco neočekávaného - proběhne na podzim 2021, tedy přibližně v polovině mandátu senátorů zvolených v těchto volbách do AS UK. Prof. Tomáš Zima má již druhé funkční období, a proto již mandát obhajovat nemůže. V tuto chvíli kandidaturu zatím nikdo neoznámil, takže ke konkrétním jménům se vyjádřit nemohu, ale připadá mi ode mě coby kandidáta do AS UK férové alespoň v obecnosti sdělit principy, podle jakých bych k volbě přistupoval. U kteréhokoli kandidáta budu klást důraz na porozumění pro určitá specifika fakult i jednotlivých oborů, cit pro sociální potřeby studentů a porozumění pro studentský aktivismus, a to včetně nadsázky a recese. Rektor by měl mít cit pro vnitrouniverzitní diverzitu, která je dle mého názoru jednou z největších deviz Univerzity Karlovy. Beru akademickou obec v duchu kolegiálního prostředí a rektor jako hlava univerzity by měl tuto obec co možná nejvíce spojovat, dbát přitom na svébytnost jejích členů a - je-li to možné - hájit jejich zájmy.

David Pavlorek
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky